Čistírny odpadních vod jsou určeny pro biologické čištění splaškových odpadních vod. Není konstruována na pevný odpad, např. vláknité, hrubé, ostré části, jako jsou části skla, drátu, tuhý a těžko rozložitelný odpad jako jsou kosti, slupky a nikdy si ji není možno zaměnit s odpadní nádobou či septikem. Tento druh odpadu by mohl způsobit zanesení, nebo nefunkčnost jednotlivých částí čistírny. Čistírna je schopná bez problémů zpracovat biologicky odbouratelné saponáty na bázi enzymů. Ostatní čistící prostředky je zapotřebí používat jen podle doporučení výrobce a prokonzultování s provozovatelem, se zvláštní pozornosti na dezinfekční prostředky obsahující chlór, které není možné používat v koncentrovaném stavu.
Splaškové OV natékají gravitačně, nebo tlakem PVC potrubím do ČOV. V aktivační zóně dochází k odbourávání organického znečištění pomocí bioaktivní směsi (aktivovaného kalu) a kyslíku. Provzdušňování v aktivační zóně je zabezpečené aeračním elementem napojeným na přívod vzduchu z dmychadla. Aby se oddělil aktivovaný kal od vyčištěné vody, nastává sedimentace. Aktivační zóna přestane provzdušňovat a aktivovaný kal se usadí na dno. Následně se vyčištěná voda odčerpává do odběrného místa pro vzorky a dále natéká do odtokového potrubí. Sedimentace a následné vypouštění vyčištěné vody probíhá v nočních hodinách. Tímto způsobem se může vyčištěná voda používat na splachování toalet, zavlažování, nebo přímo vypouštět do recipientu, nebo do drenážního podmoku, resp. do vsakovací studně.
Čistírna nemá žádné mechanické nastavovací armatury a vyjímatelné či pohybující se součásti. Všechny procesy jsou řízeny počítačovou řídící jednotkou.
Průměrné
hodnoty
Maximální
hodoty
V následujícím odkaze se dozvíte podrobné informace o čistírnách odpadních vod EČ 6 SBR-2 pro počet obyvatel 1 - 6.
U větších čistíren odpadních vod doporučujeme konzultaci s dodavatelem.